لیزر درمانی پارگی مینیسک زانو

مینیسک ها ساختارهای داخل مفصلی هستند، در هر زانو دو مینیسک وجود دارد، یکی در سمت داخل مفصل و دیگری در سمت بیرون آن، اولی با نام مینیسک داخلی و دومی با نام مینیسک خارجی شناخته میشود. مینیسک داخلی شبیه حرف C انگلیسی است ولی مینیسک خارجی تقریبا یک حلقه کامل است. هر دو از جنس فیبری غضروفی تشکیل شده اند. در محیط آنها عروق خونی خوبی وجود دارد اما در مرکزشان عروق خونی وجود ندارد. وجود عروق خونی، موجب ترمیم آسیبهایی میشود که در محیط آنها بوجود می آید.

عملکرد مینیسک

مینیسک ها دارای وظایف بسیار مهم و حیاتی برای زانو هستند. یکی از مهمترین عملکردهای آنها کاهش میزان اصطکاک سطوح مفصلی است. مینیسک با عملکرد واشر مانند خود از میزان ساییده شدن دو استخوان بر روی هم می کاهد. همچنین موجب تطابق بهتر دو استخوان بر روی هم شده و موجب فیت شدن بهتر دو استخوان در کنار هم میشود. مینیسک بافت حمایت کننده غضروف زانوست. بدون حضور مینیسک غضروف ها بسیار سریع دچار فرسایش و خوردگی میشوند که موجب تخریب مفصل و بروز آرتروز زانو میشود. یکی از عملکردهای حیاتی مینیسک کمک به تغذیه مفصل است که این کار را با توزیع بهتر مایع بین مفصلی انجام میدهد.

اگر به دلیل آسیب دیدگی، مینیسک از زانو خارج شود، سرعت تخریب غضروف زانو و فرسایش مفصل شدت میگیرد. سطوح محدب استخوان بتدریج صاف شده، فاصله بین مفصلی کم میشود و زواید نابجا در مفصل شروع به رشد میکنند که خود موجب تخریب بیشتر مفصل میشود.

علت پارگی منیسک

از بین دو مینیسک، معمولا مینیسک داخلی بیشتر دچار پارگی میشود که علت اصلی، تحرک کمتر آن است. مینیسک ها با حرکت زانو، حرکت میکنند تا همچنان مابین سطح مفصلی باقی بمانند. البته حرکت آنها بیشتر حالت پیچ خوردن بر روی خود است. در صورتیکه آنها قادر به حرکت نباشند، در بین سطوح مفصلی گیر کرده و پاره میشوند.

بیشترین احتمال پارگی مینیسک در بین ورزشکاران است. بویژه در اثر تنه خوردن، حرکت چرخشی ساق یا گیر کردن پا در سطح ناهموار در ورزشهایی همچون فوتبال، بسکتبال و تنیس. همچنین در بدنسازی بدنبال یک اسکوات سنگین یا لیفتینگ ممکن است دچار پارگی شود. مینیسک در افراد غیر ورزشکار هم احتمال پارگی دارد بویژه افراد سنگین وزن که زانوهایشان هم تغییر شکل پیدا کرده یا افرادی که دچار شلی رباط هستند هم ممکن است به این آسیب دچار شوند.

علایم پارگی مینیسک

نخستین علامت، درد شدید در زانوست که بصورت عمقی و ناگهانی بروز میکند. تورم مفصلی معمولا در اثر آسیبهای مینیسک داخلی و حدودا 2 ساعت پس از بروز ضایعه ایجاد میشود ولی در آسیب دیدگی مینیسک خارجی معمولا تورم وجود ندارد. علامت دیگر حساسیت به لمس است که معمولا تمام مفصل زانو نسبت به لمس شدن حساس میشود بویژه این حساسیت در پشت زانو بیشتر است. در بیشتر موارد آسیب دیدگی مینیسک، امکان قفل شدن مفصل در حالت خم شدن وجود دارد. بدین شکل که ممکن است زانو در حالت خمیده باقی بماند و به سختی صاف شود. گاهی بدنبال ضعف ناشی از عضلات اطراف، بی اختیار زانو خم میشود و بیمار احساس خالی شدن ناگهانی زانو پیدا میکند. مینیسک پاره شده منجر به ناهموار شدن سطح مفصل میشود. حرکت استخوان بر روی این سطح ناهموار ممکن است باعث ایجاد صدای تق تق در مفصل شود.

لیزر درمانی پارگی مینیسک

یک درمان کلیدی موثر در ترمیم پارگی مینیسک لیزر پرتوان است. این روش بسیار ایمن، غیر تهاجمی، بدون عوارض، بی درد و کاملا موثر است. در فیزیوتراپی آرامش با بکارگیری قدرتمندترین لیزر جهان، به خوبی آسیبهای ورزشی بویژه پارگی مینیسک را درمان میکنیم. دکتر صادق زراعتکار با پروتکل های ویژه درمانی، سلولهای آسیب دیده مینیسک را توسط لیزر ترمیم میکند.

موج پرقدرت لیزر پرتوان با نفوذ در عمقی ترین لایه های بدن، سلولهای آسیب دیده را تحریک میکند. در پاسخ به فوتون های نیرومند لیزر پرتوان، میتوکندری سلول فعال شده و شروع به تولید انرژی میکند که با نام ATP شناخته میشود. افزایش متابولیسم سلولی موجب زاد و ولد سلول های جدید میشود. سلولهای تازه ساخته شده جایگزین بافتهای آسیب دیده شده و بدین ترتیب ترمیم کامل میشود.

در کنار ترمیم بخش های آسیب دیده منیسک، تمرین های درمانی آغاز میشوند که موجب استحکام زانو میشوند. تقویت عضلات اطراف مفصل موجب به حداقل رساندن نیروهای وارده به زانو میشوند و مانند یک آتل، از زانو حمایت میکنند تا فشار کمتری به اجزای صدمه دیده مفصل وارد شود.  یکی از اثرات با اهمیت تمرین درمانی، آمادگی بافت تازه ترمیم است. اعمال نیروهای کنترل شده طی ورزش، مینیسک را برای تحمل نیروهای وارده در طی ورزش اصلی آماده میکند و شانس آسیب مجدد در آن و سایر عناصر مفصلی را به حداقل می رساند.

 

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>