بدنسازی ورزشی جذاب و در عین حال پر خطر است. بسیاری از مفاصل و اندام ها در حین تمرین های سنگین و تکرار شونده بدنسازی در معرض آسیب دیدگی هستند.

یکی از بخش هایی که در بدنسازی بصورت رایجی دچار آسیب دیدگی میشود شانه و کتف است. همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم تمرین های بدنسازی موجب ایجاد سورنس عضلانی شده که نهایتا منجر به تقویت و حجیم شدن عضلات بدن میشود. گاهی حرکات غیر اصولی و یا افزودن ناگهانی وزنه موجب آسیب دیدگی عضلات منطقه سرشانه و کتف میشود.

این آسیب ها در دراز مدت موجب صدمات جدی به بدن ورزشکار میشود که گاهی بدنساز را از ادامه مسیر ورزشی باز میدارد. یکی از نقاطی که در بسیاری از بدنسازان دچار آسیب دیدگی میشود، کول است.

عضله ذوزنقه ای کول

اصلیترین عضله ای که ناحیه کول ها را تشکیل میدهد بخش بالایی تراپزیوس یا عضله ذوزنقه ای فوقانی نام دارد. عضله تراپزیوس یکی از عضلات حجیم و بزرگ بدن است که نواحی وسیعی از پشت بدن تا گردن و کول را پوشانده است. این ابر عضله از سه بخش کلی بالایی، میانی و پایینی تشکیل شده است که هر یک با انقباضات نیرومند خود، عملکرد اختصاصی در بدن دارد.

درد کول در بدنسازی
درد کول در بدنسازی

بخش فوقانی این عضله از اطراف گردن شروع شده و به سمت بالای استخوان کتف کشیده شده است و حجم اصلی کول را میسازد.

حرکات بدنسازیکول 

حرکات بسیاری موجب رشد و حجیم سازی عضله تراپز فوقانی میشود. استمرار در انجام این حرکات کول را پرورش میدهد.

کول شراگز با دمبل و هالتر، کول لیفت با دمبل، هالتر و سیم کش، کول لیفت اسمیت و… از مهمترین حرکات پرورشی کول هستند. بدنسازی که غیر اصولی و یا بیش از حد به پرورش این منطقه تمرکز کند ممکن است دچار آسیب دیدگی در ناحیه کول شود.

علت آسیب عضله ذوزنقه ای

علل بسیاری موجب آسیب دیدگی بدنساز در نواحی کول و سرشانه میشود. وجود گره های عضلانی، نقاط ماشه ای یا تریگر پوینت از رایجترین دلایل ایجاد درد و ناراحتی در این قسمت است. در لمس تریگر پوینت های ناحیه کول، بدنساز احساس درد بسیار ناخوشایندی میکند.

گاهی گره ها همچون یک گوی تیله مانند در کول احساس میشود. وجود نقاط ماشه ای بر روی رشته های باریک عصبی و خونی فشار وارد میکند و موجب ایجاد دردهای تیرکشنده به سمت دست و انگشتان و یا به سمت سر و صورت بیمار میشود. ادامه این روند موجب اعمال فشار بیش از اندازه به مفصل گردن و شانه شده و حتی زمینه تخریب آنها و بیرون زدگی دیسک بین مهره ای را فراهم میکند.

علایم آسیب دیدگی تراپزیوس

درد متمرکز و نقطه ای در ناحیه بالایی کتف رایجترین علامت درگیری این عضله است. در موارد شدیدتر دردی آزاردهنده به سمت پایین دست و حتی به سمت سر، گردن و اطراف چشم پخش میشود.

درمان درد کول بدنسازی
درمان درد کول بدنسازی

در بیماران بسیاری که سالها از سردرد رنج میبرند پس از معاینه دقیق وجود تریگر پوینت در آنها تشخیص داده میشود.

درمان درد عضلات کول

درمان تخصصی آسیب دیدگی بدنسازان در فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد انجام میشود. در این شیوه دکتر صادق زراعتکار پس از معاینه و ارزیابی دقیق نقاط دردناک، حرکات ورزشی بدنساز را بررسی میکند. سپس با توجه به میزان درگیری و آسیب از روشهای تخصصی درمانی استفاده میکند.

یکی از مهمترین مولفه های درمانی لیزر پرتوان است. این موج قدرتمند با نفوذ به عمقی ترین لایه های صدمه دیده موجب ترمیم بافت آسیب دیده میشود. همچنین روش تخصصی طب سوزنی درای نیدلینگ موجب آزادسازی نقاط تریگر میشود و فشار اضافی از روی مسیرهای خونی و عصبی برداشته میشود.

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>