درد لگن و باسن در بدنسازی عموما به دلیل آسیب به عضله گلوتئوس ماکسیموس است که یکی از پهن ترین عضلات بدن بوده و در پشت لگن و در حد فاصل پایین ترین بخش کمر تا انتهای چین باسن واقع شده است و عضله اصلی در شکل دهی باسن بوده و حجم اصلی آن را تشکیل میدهد. در کنار عضله گلوتئوس ماکسیموس، دو عضله کم حجم تر گلوتئوس مدیوس و مینیموس قرار گرفته اند.

گلوتئوس ماکسیموس بزرگترین و سطحی ترین عضله این منطقه است که عضلانی ترین بخش بدن را تشکیل میدهد و تنه را در حالت صاف نگاه میدارد. این عضله در سایر پستانداران تخت و کم حجم تر است و قدرت لازم برای صاف کردن تنه آنها را نداشته و یکی از علل چهار دست و پا راه رفتن سایر جانوران محسوب میشود. عضله بزرگ باسن به مناطق وسیعی از پشت بدن از جمله استخوان های لگن، استخوان خاجی و دنبالچه و بسیاری از نیام ها و رباط های مهم منطقه چسبندگی دارد.

با توجه به اتصالات وسیع و متعدد، این عضله اهمیت فوق العاده ای در حفظ ثبات و عملکرد لگن، کمر و ران دارد. در کناره خارجی ران، نوار سفت و محکمی بنام تیبیال باند قرار دارد که در پایین به مفصل زانو میچسبد. یکی از اتصالات این باند به عضله بزرگ باسن است لذا این عضله بصورت غیر مستقیم بر روی مفصل زانو هم اثرگذار است.

سه بورس در اطراف این عضله وجود دارد که اولی در محل تکمه بزرگ ران، دومی در برجستگی ایسکیال و سومی مابین تاندون آن و سر خارجی عضله چهار سر است. کاربرد این بورس ها به حداقل رساندن اصطکاک میان فیبرهای عضله با بافتها و استخوانهای اطراف است.

عملکرد عضله بزرگ باسن

این ماهیچه بزرگترین عضله در منطقه باسن است. نسبت به دیگر عضلات سطحی تر بوده و شکل گرد انحنای باسن را میسازد. گلوتئوس بزرگ از طریق اثرگذاری بر روی هیپ و ران بالانس بدن در حین راه رفتن و دویدن را فراهم میکند و در برابر نیروهایی که تنه را به جلو میکشاند مقابله میکند. همچنین در بالا رفتن از پله ها و بلند شدن از حالت خمیده و یا از روی صندلی فعال است.

علل اصلی آسیب

مهمترین عواملی که منجر به آسیب میشوند استفاده بیش از حد و یا نادرست، وضعیت نامناسب بدنی و یا اصابت ضربه است. گاهی تشخیص اینکه بافت اصلی آسیب دیده کدام است، مشکل است چرا که درد ناشی از آسیب دیدگی عضله باسن ممکن است در نواحی دیگر مثل کمر، ران و زانو احساس شود. در ورزشکاران بویژه در بدنسازان که برای پرورش باسن ورزشهای سنگین و طولانی مدت انجام میدهند امکان آسیب دیدگی آن وجود دارد. خصوصا در اسکات و دد لیفت سنگین و طولانی نیروی زیادی به آن وارد میشود. ورزشکارانی که توجه ویژه ای به پرورش بخش باسن دارند بیشترین شانس درگیری این عضله را دارند.

نشستن طولانی مدت هم موجب اعمال فشار زیاد به گلوتئوس ماکسیموس و درد میشود. در ورزشهای دیگر مثل شنا، پیاده روی در سربالایی بویژه اگر تنه به سمت جلو خم شده باشد احتمال آسیب دیدگی وجود دارد. حرکات پیوسته پاها مثلا در تمرین رقص طولانی یا حرکات نظامی مثل رژه رفتن از عوامل دیگر آسیب محسوب میشود.

انواع آسیب در عضله گلوتئوس ماکسیموس

سندروم گلوئتوس ماکسیموس یکی از رایج ترین فرم های درگیری این عضله است. در این سندروم اسپاسم و سفتی عضله پهن باسن، وضعیت استخوان دنبالچه را تغییر میدهد که موجب تحریک حس درد در حین نشستن و یا برخاستن از وضعیت نشستن میشود. درد معمولا در یک سمت باسن ایجاد میشود. همچنین لمس محل قرارگیری عضله بویژه در نزدیکی استخوان دنبالچه درد دارد. حساسیت به لمس، درد تیز و محدودیت در حرکت ران از مشخصات این آسیب است.

آسیب احتمالی بعدی وجود نقاط ماشه ای و یا تریگر پوینت است. سه نقطه بسیار رایج در حجم عضله وجود دارد که ممکن است دچار تریگر شود. این نقاط معمولا به لحاظ خونرسانی دچار اختلال هستند و لذا اکسیژن رسانی به آنها به آسانی صورت نمیگیرد. در این نقاط سفتی بیش از حد موجب اعمال نیروهای اضافه به بافتهای مجاور میشود که خود میزان خونرسانی و اکسیژن رسانی را محدود میکند. گاهی فعال شدن این نقاط با ایجاد دردهای تیر کشنده در باسن، پشت ران و ساق ایجاد دردهای سیاتیکی میکند که ممکن است پزشک را در تشخیص به اشتباه بیاندازد.

مشکل دیگر کشیدگی یا استرین است. علامت اصلی این عارضه درد تیز در باسن است که بویژه با انقباض عضله تحریک میشود. همچنین حساسیت به لمس، سفتی و اسپاسم، سوزش، ورم، داغی و ضعف هم ممکن است وجود داشته باشد.

درمان درد در عضله بزرگ باسن

درمان اصلی این آسیب دیدگی ها فیزیوتراپی است. در روش دکتر صادق زراعتکار فیبرهای درگیر عضله با بررسی دقیق مشخص میشوند. سپس بسته به نوع جراحت از روشهای نوین درمانی همچون درمانهای منوآل یا درمان با دست، مثل فاشیا ریلیز، ایسکمیک پرشر و… را بکار میبریم. امواج پر قدرت لیزر پرتوان با نفوذ عمقی خود به درون بافت صدمه دیده موجب ترمیم و بازسازی و لذا جایگزین شدن رشته های تازه ساخته شده میشود. تکنینک درای نیدلینگ از طب سوزنی به صورت اختصاصی بر روی گره ها و تریگرهای عضله اثر درمانی میگذارد و موجب آزادسازی آنها میشود. تمامی روشهای فوق در کلینیک فیزیوتراپی آرامش واقع در سعادت آباد تهران انجام میشود. 

 

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>