درد سرشانه در بدنسازی عموما به دلیل درگیری اصلیترین عضله تشکیل دهنده سرشانه یعنی عضله دلتوئید ایجاد میشود. عضله دلتوئید گردی سر شانه را میسازد و اصلیترین عضله ای است که در باشگاه با حرکات سر شانه منقبض میشود. دلتوئید از 3 بخش کلی قدامی، میانی و خلفی تشکیل شده است. بخش میانی دلتوئید بازو را از بدن دور میکند، بخش قدامی، بازو را جلو آورده و بخش خلفی بازو را به عقب میبرد.

از جمله حرکات ورزشی که در بدنسازی برای پرورش دلتوئید استفاده میشود، سرشانه دمبل، سرشانه هالتر از جلو و پشت، نشر از جلو دمبل، نشر از جانب، نشر خم با دمبل و… است.

مجموعه این تمرینها به پرورش سرشانه و تفکیک شدن عضله دلتوئید می انجامد. البته باید توجه کنید که از درهم تنیدگی بیش از حد فیبرهای عضلانی باید جلوگیری کنید. پس از انجام ورزشهای قدرتی فیبرهای عضلات منقبض میشوند یعنی فیبرهای اکتین و میوزین در هم فرو میروند که حاصل آن ایجاد نیرو برای غلبه کردن به وزنه است.

علت آسیب سرشانه

گاهی در افرادیکه بصورت طولانی ورزش سنگین میکنند، فیبرهای عضلات در هم فرو میروند اما فرصت بازگشت به حالت اولیه یا همان انبساط را پیدا نمیکنند. در این حالت رشته های عضلانی در هم گرده خورده، دردناک شده و از حداکثر کارایی و کیفیت حرکتی آن کم میشود.

ادامه این روند میتواند موجب تخریب رشته های عضلانی بشود. گاهی بافتهای همراه عضلات مثل عروق و اعصاب نیز در لابلای کلاف های عضلانی گیر میکنند. این حالت به شدت دردناک بوده و موجب کناره گیری بدنساز از ادامه ورزش میشود. با درگیر شدن عروق و  اعصاب فشارهای بسیار مختصر احتمال پارگی های بعدی را افزایش میدهد. به عبارتی حرکات ورزشی به مراتب ساده تر ریسک پارگی به مراتب بالاتری نسبت به گذشته خواهند داشت. بسیاری از ورزشکاران آسیب دیده ممکن است حرکات ساده و پیش پا افتاده ای را به عنوان علت اصلی درد خود بیان کنند که موید مکانیسم فوق است.

تفاوت آسیب های ورزشی با آسیب دیدگی معمولی

.تعریف آسیب برای یک ورزشکار بدنساز با فردی که زندگی معمولی دارد یکی نیست. ممکن است این حالت برای شخص معمولی محدودیتی ایجاد نکند و یا با قطع حرکات ورزشی به کلی درد برطرف شود اما یک ورزشکار، بدلیل اینکه می بایست از عضلات خود حداکثر انقباض قدرتی را بگیرد، کوچکترین آسیبی میتواند طی یک حرکت قدرتی دیگر، صدمات بسیار بزرگتری همچون پارگی های عضلانی و یا تاندونی ایجاد کرده و به شدت منجر به آسیب دیدگی برگشت ناپذیر مفصلی بشود.

پس از آسیب به عضله دلتوئید، درد به خارج بازو و آرنج منتشر میشود بویژه وقتی ورزشکار دست خود را جلو یا بالای سرش می برد. حتی ممکن است درد به پشت کتف و بازو نیز سرایت کند.

چنین دردهایی در بهترین حالت مانع از پیشرفت بدنساز در افزایش رکورد و پرورش بیشتر سرشانه میشود. در موارد شدید ممکن است موجب محدود شدن دیگر کارهای ساده روزمره همچون لباس پوشیدن، شستن سر و بدن در حمام، درد شبانه و بی خوابی و بسیاری مشکلات دیگر شود.

درمان آسیب عضلات سرشانه

همانطور که توضیح دادیم، در طی ورزش، عضله دچار انقباض و انبساط میشود، گاهی ممکن است به علت سنگین بودن ورزش و یا تکرار بالای حرکات، استراحت کم، عدم آمادگی عضله، گرم نکردن، سرد نکردن، افزایش ناگهانی سطح ورزش و… عضله به فاز انبساط باز نگردد. با روش دکتر صادق زراعتکار با استفاده از طب سوزنی درای نیدلینگ و تحریک نقاط خاصی در عضله، بکارگیری لیزر پرتوان و درمانهای تخصصی با دست عضله به حالت طبیعی باز میگردد و مجددا فعالیت نرمال آن برقرار می شود. بسته به شدت و وسعت درگیری، سن و جنس بدنساز، آمادگی قبلی بدنی و… تعداد جلساتی که برای رساندن عضله به وضعیت طبیعی لازم است، تعیین میگردد. این درمان بصورت تخصصی در کلینیک فیزیوتراپی آرامش در سعادت آباد تهران انجام میشود. 

 

Comments

comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>